509 944 151
|
Pon.-Pt. 8.00 - 16.00
|
Top

Przenosznie starych drzew ratunkiem przed wycinką

Przenosznie starych drzew ratunkiem przed wycinką

Jak się okazuje, wspólnym wysiłkiem można powstrzymać nieuchronne zmiany urbanistyczne. Przedstawiamy dwa przykłady, gdzie wola człowieka uchroniła drzewa przez wycięciem.

Przesadzenie 34-letniej lipy na terenie AGH w Krakowie

Przesadzanie 34 letniej lipy na terenie AGH w Krakowie

Ponad 34-letnia i 15 metrowa o 205 centymetrach obwodu lipa kolidowała z nową inwestycją AGH. W miejscu, w którym dotychczas rosła, powstanie nowe skrzydło istniejącego budynku.

Pan Paweł Myśliwiec, Kierownik Działu Obsługi Uczelni i pomysłodawca akcji tłumaczy, że usunięcie drzew i posadzenie nowych nie zwróci czasu, który potrzebny jest, aby nowe rośliny wyrosły do tego samego rozmiaru. Dlatego między innymi zdecydowano się na podjęcie decyzji o przesadzeniu. Ponadto, biuro prasowe AGH poinformowało, że w dniu wydawania decyzji administracyjnej koszt wycięcia był wyższy albo porównywalny z kosztem przesadzenia. Inwestorowi bardziej zależało na zachowaniu drzewa, dlatego zdecydowano się na przeniesienie.

Skomplikowana operacja przesadzania kosztowała 50 tys. zł. Teraz, po nowelizacji przepisów o wycince drzew, koszt wycinki byłby tańszy i wynosi tylko 6 tys. zł. Ale władze uczelni zdecydowały, że chcą pozostać przy opcji przesadzenia ze względów ideologicznych i chęci wytyczania nowego standardu.

Specjalistyczna firma, która miała zająć się akcją, już rok wcześniej wycięła część korzeni i dokonała zabezpieczenia pozostałych. Po roku okazało się, że całość drzewo dobrze zniosło wykonane cięcia. Pod spód systemu korzeniowego zostały wsunięte stalowe płyty, które stanowiły podstawę do transportu. Wykonane czynności nie spowodowały szkód w dobrostanie drzewa. Łączna masa drzewa wraz z koroną i bryłą korzeniową przekracza ciężar 70 ton. Całość przy pomocy specjalnego dźwigu została przesunięta o około 12 metrów w miejsce, w którym nie będzie kolidować z budową. Samo przeniesienie dźwigiem zajęło tylko kilka minut.

W nowym miejscu drzewo będzie miało także lepsze warunki do życia.

Szczegóły na stronie http://krakow.naszemiasto.pl/

 

Miasto League City w Teksasie przenosi 100-letnie drzewo

Przykładem zza oceanu może być miasteczko League City w Teksasie, gdzie zdecydowano się przenieść 100-letni dąb, któremu groziło wycięcie. Mieszkańcy tego miasta zdecydowali, że chcą zachować drzewo będące synonimem cichego świadka historii. Drzewo o wysokości prawie 17 metrów, 3,5 metra obwodu pnia i wadze 2,3 tony zostało przesadzone ogromnym wysiłkiem technicznym i organizacyjnym.

Wykonawcy z lokalnej firmy budowlanej zajmującej się krajobrazem, w pierwszej kolejności sprawdzili skład gleby w pobliżu drzewa, aby upewnić się, że jest on zgodny z obszarem przesadzania. Następnie wykopali rów wokół podstawy starego drzewa, na tyle szeroki, aby otoczyć jego system korzeniowy, zapewniając jednocześnie, że drzewo pozostało właściwie nawodnione. Następnie skonstruowali drewnianą skrzynię, aby ustabilizować korzenie drzewa podczas transportu. Po zainstalowaniu wszystkich dolnych sekcji, 4 stalowe belki zostały umieszczone pod dnem skrzyni i podniesione 2 dźwigami. Dwa buldożery i dwie koparki ciągnęły płozę, a jeden spychacz sterował tylnym końcem. Gdy drzewo dotarło do nowej lokalizacji, proces został odwrócony.

Aby być pewnym skuteczności i powodzenia operacji zlecono wykonawcy monitorowanie stanu drzewa po przesadzeniu.

Przykład tego drzewa pokazuje, że potęgę ludzkiej pomysłowości można wykorzystać nie tylko do tego aby wycinać drzewa, ale także zachować naturę ze stref miejskich dla przyszłych pokoleń.

Szczegółowy opis operacji możecie Państwo znaleźć na stronie https://www.treehugger.com/

W serwisie internetowym YouTube dostępny jest film z całej operacji. Zapraszamy do obejrzenia.

Kilka słów podsumowania

Od siebie możemy dodać, że bardzo ważne jest aby podczas przesadzania nie uszkodzić systemu korzeniowego. Stare drzewa mają system, który potrafi rozrosnąć się dużo ponad powierzchnię korony. Nieumiejętne przesadzanie może uszczuplić bardzo mocno powierzchnię chłonną, co może prowadzić do uschnięcia drzewa.

Ekspansja terenów miejskich może powodować koszty w postaci konieczności usunięcia drzew z terenów inwestycyjnych. Zielone płuca miasta zmniejszają swoją powierzchnię, co tym samym przekłada się na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Oczywiście osobną kwestią pozostają koszty przesadzenia oraz ewentualne zyski bądź straty w miejskim ekosystemie.

Drzewa w mieście, poza funkcją estetyczną, pełnią wiele ważnych funkcji. Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. Szacuje się, że jedno stuletnie drzewo produkuje tyle tlenu, co około tysiąc sześćset dziesięcioletnich. Drzewa odparowując wodę pobraną z gruntu, przyczyniają się do nawilżania przesuszonego powietrza. Chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza, stanowiąc naturalną barierę dźwiękochłonną oraz przeszkodę dla kurzu i cząstek stałych wydobywających się z silników samochodów. Niektóre gatunki np. drzew iglastych mogą również ograniczać ilość szkodliwych bakterii w powietrzu wydzielając związki chemiczne zwane fitoncydami, które działają bakteriobójczo.

Obecnie uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzew nie stanowi wielkiego problemu. Wydawane są oczywiście decyzje o nasadzeniach kompensacyjnych, ale pamiętajmy, że z reguły drzew o wiele mniejszych, a do tego często nasadza się je w zupełnie innym miejscu, niż te wycięte. To zubaża lokalny ekosystem i stanowi szkodę dla otoczenia.